Vesnice Second Mekele má díky Člověku v tísni opravenou studnu. Lidé si to nemohou vynachválit. „Výhod je hned několik. Pro mě je to obrovské ušetření času,“ libuje si Tashite Mohammed.
Alaba, kam chodila s oslíkem pro nezávadnou vodu, je dvě hodiny chůze. „Bývá tam ale většinou hodně lidí. Když se připočte čekání na naplnění kanystrů, zabere to s cestou tam a zpět zhruba osm hodin,“ popisuje Tashite a dodává, že do Alaby musela jezdit po dvou dnech.
Když používali vodu z rybníka, trpěli vážnými zdravotními problémy. „Několik lidí kvůli tomu i umřelo. Největší problémy mívaly vždy děti. Trpěly průjmy a další střevními infekcemi,“ říká žena. Kvůli tomu se snažili lidé ve vesnici nepoužívat tuto vodu k pití a vaření, ale jen na praní nebo pro dobytek. „Rybník je navíc odsud docela daleko, dojít pro vodu trvalo hodinu a půl.“
Po zprovoznění vrtu se situace výrazně zlepšila. „Ušetříme čas, dojít pro vodu mi zabere maximálně půl hodiny. Nemáme zdravotní problémy, děti mohou opět chodit do školy.“
Pozemní voda v Etiopii bývá velmi hluboko. Studna, kterou Člověk v tísni zprovoznil, je hluboká přes 300 metrů. Pro čtyřčlennou rodinu jsou podle Tashite třeba na den dva dvacetilitrové kanystry. Žena chodí pro vodu jednou denně.
Opravujeme a vrtáme studny v Etiopii
V Etiopii platí více než kdekoli jinde, že voda znamená život. Tradičně se zde pije voda z malých rybníčků, které zachycují dešťovou vodu. Pokud však dostatečně neprší, nádržky vyschnou. Jedinými zdroji vody pak zůstávají studny a prameny. V některých oblastech Etiopie se však voda nachází i 250 metrů pod zemí a lze ji získat jen jen hlubinnými podzemními vrty.
Jednou z etiopských oblastí s vážným nedostatkem vody je okres Alaba na jihu země, kde Člověk v tísni působí už od roku 2003. Dlouhodobě zde opravujeme existující vodní vrty nebo stavíme studny nové. Každý opravený vrt znamená vodu pro tisíce lidí.