Rose Gul je osmadvacetiletá žena. Stejně jako většina žen ve venkovských oblastech Afghánistánu, nebyla nikdy zaměstnaná, ale vždy se starala o domácnost. Se svým manželem mají čtyři děti ve věku 1,5 – 10 let. V malé vesnici v oblasti Shortepa při hranicích s Uzbekiskátem bydlí společně také se svým otcem. Jediný, kdo dosud obstarával příjem, byl manžel, pracující jako dělník na stavbě. „Denně přináší do rodinné kasy 150 – 200 afghání (pozn. 58 – 77 korun). To nám však sotva stačí, navíc v zimě je pro něj velmi obtížné práci vůbec sehnat,“ povzdechne si paní Rose.
Situace se pro rodinu zásadně změnila až letos, když byla našimi zaměstnanci vybrána do projektu ISNA. V kraji, kde má velkou tradici tkaní koberců a tímto si přivydělává řada rodin (avšak často naráží na neférové jednání ze strany obchodníků, kteří od nich koberce vykupují), dostala i ona možnost zvýšit rodinný rozpočet. Předtím pro ni bylo nemyslitelné pořídit si potřebné náčiní a materiál, velmi ale toužila pomoci manželovi zvýšit rodinný příjem. Radostně vypráví: „Když mi vaši zaměstnanci potřebné nářadí donesli, nemohla jsem uvěřit tomu, že by mi někdo opravdu splnil můj sen. Otec byl z vašeho daru tak nadšený, že mi začal s tkaním okamžitě pomáhat. Za rok a půl jsme utkali dva velké koberce, což je běžná doba. První jsme prodali za 15 500 afghání (cca 6 000 korun) a materiál na něj nám daroval Člověk v tísni. Za druhý jsme utržili více, ale už jsme si museli přízi koupit, příjem byl tedy 13 100 afghání (něco málo přes 5 000 korun). Nyní už si nemusíme půjčovat od známých a můžeme žít s důstojností. Za naspořené peníze chci koupit krávu, která obstará potřebné mléko pro děti a přispěje do rodinné kasy.“
ISNA projekt takto přispívá k zajištění stabilního příjmu a k udržitelnému rozvoji chudých venkovských domácností provincie Balkh. Tkaní koberců je jednou z aktivit, na jejíž tradici se snaží projekt navázat. Léta válčení vyústila ve ztrátu nářadí a v některých případech i dovedností mezi místními rodinami, které jsou v mnohých případech velmi chudé na to, aby si vybavení pořídily samy.